Płatność na konto osoby trzeciej może być kosztem
Przedsiębiorca, który uiszcza należność powyżej 15 tys. zł na rzecz faktora czy cesjonariusza, rozliczy ten wydatek w swoim rachunku podatkowym. Przelew musi jednak zrobić na rachunek tego podmiotu wymieniony na białej liście.
Od 1 stycznia 2020 r. podatnicy mogą zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu zapłatę za towary i usługi od podatnika VAT, gdy jednorazowa wartość transakcji przekracza 15 tys. zł brutto (lub równowartość tej kwoty w walucie obcej) pod warunkiem, że zapłata zostanie dokonana przelewem na rachunek umieszczony na dzień zlecenia przelewu na białej liście (art. 15d ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, art. 22p ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT). Oczywiście, aby wydatek mógł stanowić koszt uzyskania przychodów, musi spełniać także inne warunki określone w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT lub art. 22 ust. 1 ustawy o PIT.
Na białej liście zamieszczane są informacje dotyczące m.in.:
- statusu podmiotu zarejestrowanego jako „podatnik VAT czynny" albo „podatnik VAT zwolniony", w tym podmiotu, którego rejestracja została przywrócona (zob. art. 96b ust. 3 pkt 2a lit. b ustawy o VAT),
- numerów rachunków rozliczeniowych, o których mowa w art. 49 ust. 1 pkt 1 ustawy - Prawo bankowe, lub imiennych rachunków w SKOK, której podmiot...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta